
- Kovács Krisztián
- 2021. március 4. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Colson Whitehead tavaly második ízben nyerte el a Pulitzer-díjat, ezzel ő az egyetlen élő amerikai író, aki ezt elmondhatja magáról. Az első díjat még a 2016-os A föld alatti vasút című művéért kapta, melynek sorozatadaptációját 2018-ban rendelték meg, és most végre megérkezett hozzá az első kedvcsináló is.
A föld alatti vasút május 14-én debütál
Május 14-én az Amazonon debütál majd Colson Whitehead Pulitzer-díjas regényének adaptációja, az azonos című A föld alatti vasút. A 11 epizódosra tervezett évadot 2018-ban jelentették be, a rendezői feladatokat pedig az a Barry Jenkins vállalta magára, aki korábban a három Oscar-szoborral kitüntetett Holdfény című film direktori feladataiért is felelt. A regény a megjelenés évében az egyik legkomolyabb amerikai kritikai- és közönségsikert produkálta, és magyarul is megjelent a 21. Század Kiadó KULT-könyvek sorozatában.
A magyar fülszöveg így hangzik: „Cora rabszolga egy georgiai ültetvényen, élete maga a pokol – a környezetében talán senki sem szenved annyira, mint ő. Anyja magára hagyta, barátai sincsenek, hiszen a rabszolgákat nem csupán az ültetvényesek sanyargatják, ők maguk is gyötrik társaikat, kegyetlenül, brutálisan. Cora úgy látja, nincs más lehetősége, mint a szökés. Amikor először hall a föld alatti vasútról, a rabszolgákat északra menekítő titkos szervezetről, elhatározza, bármi történjék is, útnak indul. Nem is sejti, milyen hosszú és gyötrelmes út vár rá…”
Whitehead tavaly, épp a második Pulitzer-díja elnyerése előtti héten adott telefonon interjút nekünk, abban a következőket mondta a mű keletkezéséről: „Ebben a könyvemben megjelenik egy hasonlóan paranoid és bizalmatlan társadalom képe, leginkább az Észak-Karolinában játszódó fejezetben, amiben az emberek folyamatosan jelentik azokat, akik szerintük gyanúsak, és rabszolgákat bújtatnak. A hangulat megteremtéséhez a hidegháború alatti szovjet titkosrendőrség retorikáját és képi elemeit is felhasználtam, csakúgy, mint az 50-es évek Amerikájának konformitását az afroamerikai polgárjogi mozgalmak kapcsán.”
És akkor íme a kedvcsináló:
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.