- Kovács Krisztián
- 2021. október 27. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Vörös Eszter dokumentumfilmje tavaly elnyerte a 65. Országos Függetlenfilm Fesztivál egyik kategóriadíját, majd a női filmrendezők munkáit szemléző amerikai WRPN filmfesztivál hívta meg versenyprogramjába, legutóbb pedig Peruban versenyzett, ahol a legjobb dokumentumfilmnek választották.
Tavalyelőtt mutatták be a A Nagy Parranda – Történetek Gabriel García Márquezről című dokumentumfilmet, mely egészen egyedi szemszögből beszél a 2014-ben elhunyt irodalmi Nobel-díjas szerzőről, a Száz év magány írójáról. Vörös Eszter, aki egyaránt dolgozik újságíróként, zenészként, és filmesként is, az író halálának évében látogatott el Dél-Amerikába, ahol kezdetben azt szerette volna megvizsgálni, miként hatott a karibi-térség hétköznapi kultúrája és zenéje Márquez világára. Szóbeli és énekelt történeteket gyűjtött róla a szerző családtagjaitól, barátaitól és vallenato zenészektől, melyekből végül összeállt a dokumentumfilm anyaga.
A Fidelio-nak adott korábbi interjúban így beszélt erről: „Fantasztikus, hogy kikhez jutottam el. Az egyik főszereplő Gabo öccse, Jaime lett, aki egy helyes, nagy dumás ember. Állandóan a bátyjáról beszélt, ahhoz szokott hozzá, hogy mindenki róla kérdezi. Nehéz volt emögött megfogni a saját személyiségét, noha nagyon érdekelt ő is. Szintén fontos szereplő egy zenész, a Latin Grammy-díjas Roy Rodriguez. Teljesen véletlenül eljutottam egy vallenatopartira, ahol fiatalokkal beszélgettem, és ők mondták, hogy melyik maestrót keressem meg, ha ez a zenei stílus érdekel.”
A filmet öt év utómunka után 2019-ben mutatták be; minden ízében Vörös Eszter munkája, aki nem csupán rendező volt, de az operatőri és vágói feladatokat is ellátta, míg a zenét Másik János szerezte. Gabriel García Márquez nekünk is nagy kedvencünk, Száz év magány című korszakos művének keletkezéstörténetéről ITT írtunk részletesebben is, lentebb pedig megtekinthetitek Vörös Eszter filmjének előzetesét, mely egyébként teljes egészében a Vimeo felületén nézhető végig.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.