
- Ectopolis
- 2022. február 11. | Becsült olvasási idő: 1 perc
A minap elhunyt Douglas Trumbull, a vizuális effektek úttörője, aki a Harmadik típusú találkozások és a Szárnyas fejvadász mellett leginkább a 2001 Űrodüsszeiával szerzett magának hírnevet. Ennek kapcsán elevenítünk most fel egy történetet arról, hogy maga a film rendezője, miként értelmezte az egyébként meglehetősen nehezen értelmezhető alkotást.
Kubrick és a regényváltozatért felelős Arthur C. Clarke egyetértett abban, hogyha valaki tökéletesen érteni véli az 1968-ban bemutatott, kultikus 2001 Űrodüsszeia történetét és mondanivalóját, akkor a film megbukott, mert azt alapvetően azért hozták létre, hogy elmélkedjen az emberiség eredetén és küldetésén, és több kérdést tegyen fel, mint amit meg tud válaszolni. Kubrick életében mindössze egyetlen alkalommal beszélt saját értelmezéséről, és bár a mondandója kétségkívül rá vall, miután az interjú rögzítése telefonon történt, sokan megkérdőjelezik, valóban a legendás rendező hallható-e a vonal túlsó felén.
A ScreenCrush és a Cinephilia & Beyond újságírói akadtak rá még 2020-ban egy Jun’ichi Yaoi nevű, paranormális jelenségekkel foglalkozó rendező dokumentumfilmjére, melyben hallható egy interjú Kubrick-kal: “Azóta próbálom ezt elkerülni, mióta bemutatták az Űrodüsszeiát. Ha csak elmondasz egy ötletet, az sokszor ostobának hat, míg, ha csak átérzed, az sokkal drámaibb. De megpróbálom összefoglalni a lényeget. Az alapötlet az volt, hogy Dave Bowmant istenszerű, tiszta energia és fény alakjában létező ragadják el, akiknek nincs határozott alakja vagy formája. Bezárják őt egy olyan helyre, amit leginkább egy emberi állatkertként tudnék leírni, hogy tanulmányozzák, és onnantól kezdve az egész élete abban a szobában telik el. Azért választják a klasszikus, francia enteriőrt imitáló szobát, mert megpróbálják kitalálni, hogy mi számít szépnek az emberek számára, de bizonytalanok, ahogy mi sem vagyunk benne biztosak az állatkertjeinknél, hogy milyen lenne a természetesnek tűnő környezet az állatok számára. Akárhogy is, miután végeznek vele, amint az sok mítoszban is megjelenik a legkülönbözőbb kultúrákban, átalakítják egy magasabb szintű lénnyé, és egyfajta szupermenként visszaküldik a Földre.”
Kubrick egyébként azt követően, hogy elkészített egy-egy filmet, ritkán beszélt róla, de tekintve, hogy interjút is ritkán adott, ez nem meglepő. Kedvenc filmjei listáját például életében egyetlen alkalommal tette közzé, és bár később szívesen módosított volna rajta, mégsem tette meg. A lista ITT olvasható, ITT pedig a 2001 Űrodüsszeiáról írtunk részletesebben.
Érdekes téma, felemás megvalósítással.
A film május 16-tól online is megtekinthetővé válik.
Avagy tehetségek, akik a kamera mindkét oldalán sikerrel állták meg a helyüket.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
Érdekes téma, felemás megvalósítással.
A film május 16-tól online is megtekinthetővé válik.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Margaret Mitchell egyetlen regényének népszerűsége továbbra sem kopik.
A középpontban a C. S. Lewis íróval folytatott eszmecserék.