
- Kovács Krisztián
- 2021. április 6. | Becsült olvasási idő: 1 perc
2001-ben, tehát idén már lassan 20 esztendeje került a mozikba Peter Jackson nagyszabású A Gyűrűk Ura-trilógiájának első része, A Gyűrű Szövetsége, mely újra felszította az érdeklődést J. R. R. Tolkien akkor már közel ötvenéves remekműve iránt. A filmek gigászi sikert hoztak, összesen tizennyolc Oscar-díjat nyertek, és brutális kritikai- és közönségsikert arattak. De nem ez volt az egyetlen adaptációja Tolkien művének.
A szovjet adaptáció sokkal inkább színdarabnak tűnik szerény díszletei miatt
A KGB Akták nevű, a szovjet rendszerrel foglalkozó Twitter-csatorna tett közzé nemrég egy érdekes videót. Az azóta a YouTube-on is elérhető tartalom A Gyűrűk Ura első része, ugyanakkor már a videó borítóképe is rávilágít, hogy itt nem Peter Jackson zseniális remekművéről van szó. Kevesen tudják ugyanis, hogy Tolkien művei bizonyos körökben a Szovjetunióban is népszerűek voltak, ennek kapcsán az 1980-as évek közepén már elkészült A hobbit kisköltségvetésű orosz változata, majd 1991-ben, a Szovjetunió végnapjaiban A Gyűrűk Urából is készült kétrészes adaptáció. A megtekintést szigorúan a kuriózumok iránt érdeklődő Tolkien-fanoknak ajánljuk, mert a végeredmény mai szemmel nézve meglehetősen fájdalmas, ahogy a 444.hu is rámutat, kicsit olyan, mintha a Szeszélyes évszakok és az Uborka című műsorok díszleteit használták volna fel hozzá.
A Gyűrűk Urából 1978-ban készült egyébként az első adaptáció, Ralph Bakshi rajzfilm-műhelyében, de az végül a költségvetési problémáknak köszönhetően csak az első kötetet tudta vászonra vinni. Korábban még a The Beatles tagjai is terveztek önálló adaptációt belőle, melyre maga John Lennon kérte fel rendezőnek Stanley Kubrick-ot (erről ebben a cikkben írtuk), de Kubrick végül kihátrált a projektből, mert szerinte Tolkien műve megfilmesíthetetlen volt.
A szovjet verziót mindenesetre alább tudjátok megtekinteni:
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Riz Ahmed kelti majd életre a herceget.
Avagy néhány animáció, amit felnőttek és gyerekek egyaránt élvezni fognak.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Bradbury világa rideg, amit kitűnően ad vissza a Radnóti Színház előadása.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.