- Kovács Krisztián
- 2021. március 17. | Becsült olvasási idő: 3 perc
1951. március 17-én a Massachusetts állambeli Springfield városában látta meg a napvilágot Kurt Vogel Russell, azaz Snake Plissken, Gabriel Cash, Wyatt Earp vagy épp Jack O’Neill megformálója éppen ma tölti be 70. életévét. Russell tősgyökeres amerikai, akinek felmenői még a 17. század közepén érkeztek az Egyesült Államokba, ő maga pedig az egyik legígéretesebb gyerekszínészként kezdte pályáját, akit maga Walt Disney választott neki, és aki aztán későbbi karrierjében ugyanúgy megállta a helyét horrorfilmben, drámában, vígjátékban, vagy épp akciósztárként is. Születésnapja kapcsán most összegyűjtöttünk róla néhány érdekességet.
Russell 10 évre írt alá a Walt Disney-hez gyerekként. A stúdió feje kifejezetten kedvelte a srácot, számtalanszor pingpongoztak együtt a szünetekben, sőt, állítólag Russell volt a később díjesővel jutalmazott Mary Poppins tesztközönsége, aki emiatt egyedül, soron kívül magával Disney-vel tekintette meg a filmet. A pletykák szerint a táncoló pingvinek azért kerülhettek be a filmbe, mert Russell elmesélte élményét barátainak, akik nemtetszésüket fejezték ki a történet kapcsán. Később, Disney halála után megtalálták életében írt utolsó feljegyzését, a papíron pedig az állt: „Kurt Russell„. Később számtalanszor megkérdezték a színészt, vajon mire gondolt a világhírű mesemágus, de ő sem tudott felelni rá.
Talán nem is annyira meglepő, de Russell saját kedvenc filmjeként általában a Menekülés New Yorkból című Carpenter-mozit jelöli meg. A szereplőt egyébként nagyrészt ő maga találta ki, a beszédstílust, és a modort Clint Eastwoodról mintázta. Russell egyébként Carpenter kedvenc színésze, összesen ötször dolgoztak együtt, a Menekülés New Yorkból mellett szerepel a listán a folytatás, vagyis a Menekülés Los Angelesből, illetve a horrorklasszikus A dolog, valamint az 1986-os Nagy zűr kis Kínában, első közös munkájuk pedig az 1979-es Elvis című tévéfilm volt. Russell pályázott Han Solo és Luke Skywalker szerepére is az első Csillagok háborúja filmben, de nem volt elég türelme megvárni George Lucas döntését, így inkább igent mondott a The Quest című sorozatra.
Russell első valódi filmszerepe az 1963-as A világvásáron történt című Disney-film volt, melynek szüneteiben állítólag sokat beszélgetett a Királlyal, és érdekes módon későbbi karrierjében ez mintha visszatérő motívummá vált volna. 1979-ben John Carpenter filmjében maga is eljátszotta Elvis Presley-t, míg az 1994-es év sikerfilmjében, a Forrest Gump-ban ő kölcsönözte Elvis hangját.
Kurt Russell és William Baldwin 1991-ben részt vett a Lánglovagok című filmjük díszvetítésén, melyen Russell épp Diana hercegné mellett ült, és a film közben odasúgott neki egy meghívást az ő és felesége, Goldie Hawn coloradói farmjára. Bár Russell nem vette komolyan a meghívást, Diana lelkesen fogadta azt, olyannyira, hogy még azon a nyáron a hercegné két fiával, Vilmossal és Harry herceggel összesen 10 napot töltött el Coloradóban a Russell-házaspárral.
Russell épp a válása közben, 1983-ban a Második műszak forgatása alatt ismerkedett meg Goldie Hawn-nal, és azóta is együtt vannak, 1986-ban született meg közös gyermekük, Wyatt (Wyatt Earp után, akinek alakjáért Russell egész életében rajongott, és az 1994-es Tombstone – A halott város című filmben végre el is játszhatta), de Russell Hawn gyermekeit is a kezdetektől a sajátjainak tekintette, ami oda vezetett, hogy Oliver, valamint a később szintén színésznőként érvényesülő Kate Hudson ma is szinte vérszerinti apjaként emlegeti Russellt.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.