- Ectopolis
- 2022. március 17. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Március 15-én, a nemzeti ünnepen kerültek ismételten kiosztásra a Kossuth- és Széchenyi-díjak, előbbi ugyebár a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetés, melyet most utoljára Áder János nyújtott át a díjazottaknak.
Köztük volt Ternovszky Béla is, akinek neve összeforrt a talán minden idők legjobb (és világviszonylatban is kiemelkedő) magyar rajzfilmjével, az 1986-ban bemutatott Macskafogóval. Ahogy az indoklás szól: „Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja Magyarország számára kivételesen értékes művészi pályája, évtizedek óta töretlen népszerűségnek örvendő, karikaturisztikus és groteszk humorral megformált művek, egyebek mellett a kultikus Macskafogó megalkotójaként a magyar animációs filmművészetet gazdagító pályafutása elismeréseként.”
A Macskafogóval tavaly, bemutatása 35. évfordulója kapcsán hosszabb cikkben foglalkoztunk, melyben azt írtuk: „A Macskafogó időtállóságához nagyban hozzájárul sokszínű rétegzettsége, hiszen bár lecsupaszítva elmondhatjuk, hogy mint minden rajzfilm, ez is a jó és a rossz harcát mutatja be, ám olyan sok zsánert, stílust, karaktert, és értelmezési lehetőséget kever még ebbe az örökkévaló játszmába, hogy amiatt kicsiknek és nagyoknak egyaránt élvezetes, és nem hiába emlegetjük lassan 35 évvel a megjelenése után is.” A teljes cikket ITT éritek el.
Ternovszky Bélán kívül a Kossuth-díj elismerésében részesült többek közt Rátóti Zoltán Jászai Mari-díjas színművész, Lakatos Mónika előadóművész, Dresch Mihály Liszt Ferenc-díjas előadóművész, Bahget Iskander fotóművész, Csikos Sándor Jászai Mari-díjas színművész és Zoboki Gábor Ybl Miklós-díjas építész is.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.