- Ectopolis
- 2022. február 24. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Először 1922-ben jelent meg Móricz Zsigmond Erdély-trilógiájának nyitókötete, a Tündérkert, melyről Móricz kortársa, Shöpflin Aladár úgy nyilatkozott: „a 20. századi magyar irodalom legnagyobb és legsikeresebb erőfeszítése múltunk birtokbavételére.” Hamarosan a regényt mozgóképen is viszontláthatjuk.
Történelmi-politikai thrillerként, sorozatformájában elevenedik meg hamarosan Móricz Zsigmond idén épp 100 éves regénye, a Tündérkert. Nemzeti Filmintézet Filmszakmai Döntőbizottsága 2,149 milliárd forint támogatást szavazott meg a produkcióra, melyben a 17. századi Erdély politikai és társadalmi világa elevenedik meg Bethlen Gábor és Báthory Gábor életének bemutatásával. A nyolcrészes széria epizódonként 48-52 perc hosszúságú lesz, és a tervek szerint 2023 őszén láthatja a közönség.
A felvételek június végén kezdődnek, és hivatalosan 95 napig tartanak, stúdióban és eredeti, erdélyi helyszíneken egyaránt forognak majd közel hetven szereplővel. A széria rendezői székében Madarász István ül, a Hurok című thriller, az Egy szerelem gasztronómiája valamint az Átjáróház című filmek direktora. Az adaptáció szkriptjét Beremény Géza írja majd Tasnádi István, Horváth András Dezső és Jeli Viktória segédletével, az operatőr pedig Garai Gábor lesz.
Móricz kötetének fülszövegében Németh László megjegyzi: „A Tündérkert 1921-ben jelent meg először, s a harmadik kötet 1934-ben. Százszámra olvasta hozzá a forrásmunkákat, s könyvtárnyi kötetet gyűjtött belőlük. Hiteles történelmi regény is lett, amelynek egyes mozzanatait a történészek „ tényanyagként” használják. Pedig a „feltámasztott” történelmi személyek, akiknek még „tüdeje, mája” is hitelesnek hatott, ugyanakkor önmagára és barátaira, ismerőseire is emlékeztettek.”
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.