
- Kovács Krisztián
- 2020. augusztus 6. | Becsült olvasási idő: 1 perc
A második világháborús hadviselés témaköre a mai napig érdekes és izgalmas, a színfalak mögött zajló háború pedig igen színes fejezete mindennek. Néhány éve Alan Turing eljátszásáért Oscar-díjra jelölték Benedict Cumberbatchet, a zseniális matematikus történetéről viszont úgy fest, még így sem mondtak el mindent.
Dermot Turing Alan Turing nyomában
Szeptember 15-én kerül a boltokba a Typotex Kiadó jóvoltából a tragikus sorsú háborús hős, Alan Turing unokaöccse, Dermot Turing által írt X, Y, Z – az Enigma feltörésének igaz története című kötet, mely elvezeti az olvasót a kémtörténetek kulisszái mögé, és bemutatja a kódfejtés művészetét is.
A kötet ide kattintva előrendelhető a kiadó webshopjából, és íme a fülszöveg: „Az Enigma feltörése a második világháborús legendárium része, amellyel a történészektől kezdve a hollywoodi forgatókönyvírókig sokan foglalkoztak. Utóbbiak ugyan gyakran egy kiváló elme vagy egy veszélyesebb esemény köré szőve leegyszerűsítették a történelmet, azt viszont elérték, hogy ennek az elméleti áttörésnek a ténye és a jelentősége közismert legyen. A história az első világháború végén veszi kezdetét. A szabadságát visszanyert Lengyelországnak elemi érdeke volt, hogy minden német üzenetet dekódoljon. Míg ők elsősorban technikai fejlesztésekben gondolkodtak, a franciák a kémkedés hagyományos formáit űzték. Ehhez a kettőshöz csatlakoztak eleinte hűvösen, majd egyre elszántabban az angolok. A három náció betűkódja az X, Y és a Z. A több évtizedes összjáték számtalan kalandos epizódját megörökítő könyvben benne van mindaz, amit a filmekben láttunk, a kicsempészett papírokat a fürdőben fotózó ügynöktől kezdve a határon a legmegbízhatatlanabb vezetőre bízott menekülő tudóson keresztül egészen a kudarcokat legyűrő legendás közös fejtörésekig minden.”
Bödőcs Tibor másodszor, Krasznahorkai először a díjazottak közt.
Újszerű megközelítés a komplexitás feltárása érdekében.
Számos érdekesség, köztük eredeti kéziratok a kikiáltási tárgyak közt.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Bödőcs Tibor másodszor, Krasznahorkai először a díjazottak közt.
Újszerű megközelítés a komplexitás feltárása érdekében.
Számos érdekesség, köztük eredeti kéziratok a kikiáltási tárgyak közt.
Az első, 2003-as film producere felügyeli majd a projektet.