
- Ectopolis
- 2022. április 6. | Becsült olvasási idő: 1 perc
1912. április 5-én, 110 évvel ezelőtt született Örkény István, az Örkény Színház pedig különleges előadásokkal tiszteleg Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas magyar névadója, és a magyar groteszk dráma úttörője előtt.
Előadásokkal és virtuális kiállítással ünnepli névadója születésének 110. évfordulóját az Örkény Színház. A Van választásunk címet viselő egyperces novelláról elnevezett eseménysorozat hétvégéjén, április 3-án az Azt meséld el, Pista!, április 4-én pedig a Tóték című előadást, láthatta a közönség. Az író születésének évfordulóján, április 5-én a Nézzünk bizakodva a jövőbe! című előadást tűzi műsorára a színház.
Az előadások mellett a színház Örkény István életének és munkásságának emléket állító virtuális kiállítást tervez, amelynek demó verziója április 5-étől lesz elérhető a www.orkenyszinhaz.hu weboldalon. A folyamatosan frissülő kiállításban archív fotók, felvételek és az Örkény-ősbemutatókban szereplő színészekkel, alkotókkal készült interjúk is helyet kapnak majd.
Reményi József Tamás A hagyományteremtő Örkény című, a Digitális Irodalmi Akadémia honlapján olvasható esszéjében így ír a szerzőről: „Kortársai közül Örkény fogalmazza meg a legradikálisabban a történelmi méretű vereségek rettenetének és ugyanakkor a túlélés mindennapi képességének ellentmondásos tapasztalatát. A humanista hagyományokat rendületlenül őrzi, de parodisztikus módon tudomásul veszi, hogy ez a hagyomány sokszorosan sérült, romokban hever. Ezért vallja, hogy „a groteszk a XX. század válasza a XIX. századra”, és az életmű győzelme, hogy megállapítása a XXI. századra is ugyanúgy érvényes marad. Ennek a belátásnak a nyomán tárja elénk, ahogyan egy közösként elképzelt történet apró darabjaira hullik, a személyiség pedig a végletekig kiszolgáltatottá válik. Így lesz az író legjellemzőbb formája az „egyperces”, amely a maga talányos tömörségével, épp csak felvillantott, majd újra homályba merülni hagyott paradoxonjaival tűpontosan érzékelteti az eszmények és a gyakorlat, az élet titokzatos szépsége és a napi banalitások szétcsúszását. Így kényszerül elbeszéléseiben, drámáiban a magánélet a kataklizmákkal szemben folyamatos szerepjátékra. Örkény színpadi munkái ebben az értelemben mind „színházak a színházban”. Örkény István jelentőségével, mi is többször foglalkoztunk, ITT például Eugene Ionesco-val vetettük össze művészetét.
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
Az Iskola a határon szerzője kifürkészhetetlen ember volt.
Az új kiadás kapcsán a kötet szerkesztőjét kérdeztük a munka nehézségeiről.
Orwell két korai műve egy ideje már csak antikváriumokból volt elérhető.
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
Érdekes téma, felemás megvalósítással.
A film május 16-tól online is megtekinthetővé válik.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Margaret Mitchell egyetlen regényének népszerűsége továbbra sem kopik.
A középpontban a C. S. Lewis íróval folytatott eszmecserék.