
- Kovács Krisztián
- 2019. december 2. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Nemrég a The Guardian adott hírt egy meglehetősen érdekes, és újító szellemű kezdeményezésről a valaha volt legnagyobb angol drámaíró kapcsán. Azt már nagyjából a 19. század közepe óta tudjuk, hogy Shakespeare nem minden művét egymaga írta, most viszont úgy fest, világosan kimutatható lesz, melyik az ő keze munkája, és melyik nem.
William Shakespeare máig rejtély
Petr Plechac nemrég James Spedding 1850-ben megállapított kutatásai eredményeit kiterjesztve igyekezett feltárni, vajon a VIII. Henrik című királydrámában mely részeket írta Shakespeare, és mely részeket az a John Fletcher, aki a Királyi Társulat nevű színtársulat élén Shakespeare utódja volt. Akkoriban a szerzői jogok kérdését nem vették túl szigorúan, így teljes mértékben belefért a korszellemnek megfelelő eljárásmódba, hogy egy adott művön egyidejűleg többszerző is dolgozzon, utólag azonban igen érdekes, és kutatható kuriózumot ad.
Petr Plechac létrehozott egy algoritmust, mely a szövegben a különböző szókombinációkat, illetve a szöveg ritmusát vizsgálta, és egyértelműen kimutatta azt, amit Spedding egyszer már leírt 169 évvel korábban, vagyis, hogy gyakorlatilag felvonásonként az egyik színt Shakespeare, a másikat Fletcher írta.
William Shakespeare idén már 404 éve hunyt el, az angol nyelvű drámaírás egyik legnagyobb alakja, világirodalmi öröksége és hatása a világ minden táján fellelhető. Angliában, mint a nemzet dalnokát tisztelik. A szerző egyébként Fletcheren kívül is számtalan társszerzővel dolgozott együtt, többek közt Thomas Middletonnal, George Wilkinsszel, George Peele-el is, Plechac algoritmusával pedig most végre kimutatható lesz, pontosan mely részek fűződnek valójában Shakespeare nevéhez.
Avagy ragadd meg a napot, ahogy csak Robin Williams tudta.
A rendező hét év után érkező filmjében illusztris névsor jött össze.
Visszatér Nagy Zsolt és Scherer Péter is.
Az előzetes információk alapján izgalmas alkotásra van kilátás.
Avagy néhány animáció, amit felnőttek és gyerekek egyaránt élvezni fognak.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Mágikus realista történet Szerencsés Dániel tollából, Csiby Gergely előadásában.
Egyedülálló kísérlet az Amerikában is olvasott író novellájához.
A mű a száz legjobb angol nyelvű regény közé is bekerült.
Avagy mi az, ami igazán fontos az életben?