- Vitkolczi Ildikó
- 2022. november 9. | Becsült olvasási idő: 7,5 perc
Christelle Dabos könyvtárosnak készült, de egy váratlan betegség letérítette tervezett pályájáról. Miközben a betegséggel küzdött, írni kezdett, és előbb online felületen publikált, majd a regényével pályázott a neves Gallimard kiadóhoz, nyert, és így megszületett a francia Harry Potter… Holott itt nincs varázslófiú és mágikus iskola, se Tudjukki… mégis meg lehet annyira szeretni a francia regénysorozat szereplőit, mint a Potter-könyvek hőseit. És a történet ugyanúgy megszólítja a kamasz és felnőtt olvasókat is, ahogyan J. K. Rowling regénysorozata.
Viszont a családi környezetük és a világ, amiben élnek, teljesen eltérő. Ophelie családja nagy, van több testvére, tele van nagybácsikkal és nagynénikkel, és meg van áldva egy rettenetesen idegesítő anyával, meg egy nagyon csöndes apával. Ráadásul nem egy átlagos világban él. Valamikor, az ősidőkben – ami nem a mi ősidőnk, hanem jóval későbbi – Isten szilánkokra hasította a Földet. A nagyobb szilánkokon aztán a túlélők egy-egy (halhatatlan) ős/családfő segítségével új életet kezdtek, új családokat alapítottak, és szinte teljesen elszigetelődtek a többi szilánkon élőktől, akikhez csak repülő eszközökön, fellengéreken lehet eljutni. A különböző családok pedig különböző tehetséget örököltek az ősöktől. Így Animán, ahol az Artemisz nevű ős leszármazottai élnek, az emberek hatni tudnak a tárgyakra. Ophelie nagybátyja egy érintéssel összeforrasztja a törött tárgyakat, a nagynénje a papíron lévő hibákat, szakadásokat hozza érintéssel, simítással helyre, Ophelie pedig „olvas”. Egyetlen érintésből meg tudja mondani, kié volt egy adott tárgy, és képeket lát a tulajdonosok múltjából. És mert kivételes tehetségű olvasó, vissza tud menni/látni az időben egészen az első tulajdonosig (akár évszázadokkal korábbra is), sőt, a tárgyat megalkotó mesterig is, amire egyetlen más olvasó sem képes.
Ehhez a csodálatos képességhez képest Ophelie a hétköznapokban rettenetesen ügyetlen, mindent felborít, eltör, bármibe beleakad, és még csúnyácska is. Alacsony, kócos, könnyen benáthásodik, és olyan halkan beszél, hogy társaságban általában fel se tűnik. És neki ez jó is így, mert semmi másra nem vágyik, csak hogy békésen dolgozhasson a múzeumában, ahol a múlt rengeteg darabkáját őrzi. Épp ezért nem fogadja kitörő örömmel, amikor kiderül, hogy a megkérdezése nélkül eljegyezték. Ráadásul a vőlegénye egy másik szilánkon él, és első ránézésre nem túl szimpatikus ember. Meg a másodikra sem…
Ráadásul minden részben nagyon érdekes karaktereket kapunk, a főszereplő Ophelie-n kívül is. Ezek közül kiemelkedik Thorn, a férjjelölt, aki a nevéhez illően igencsak tüskés és darabos. A kettejük vitái, az ismerkedésük és egy elfogadható kapcsolat kialakítására tett erőfeszítéseik igencsak szórakoztató, bár sokszor meghökkentő részei a regénynek. Thorn családjához tartozik még Berenilde, a nagynénje, ahogyan Ophelie-hez Roseline néni, és a két nagynéni nem is lehetne egymástól különbözőbb. A Sarkon még Archibald, a nagykövet furakodik be Ophelie életébe, aki a regénysorozat egyik legszórakoztatóbb figurája. És hozzájuk csatlakozik minden új regényben legalább három-négy gyorsan megkedvelhető – no meg jó néhány igen könnyen megutálható – figura. És Dabos nagyon jó a karakterábrázolásban, így Ophelie, de Thorn – vagy Archibald is – is könnyen a felkerülhet a kedvenc karakterek képzeletbeli listájára.
Így Ophelie-nek és Thornnak nem is az lesz a legfontosabb dolga, hogy valamiképpen megpróbálják tető alá hozni a házasságukat, és aztán összeszokni, és elfogadni egymást, hanem elsősorban életben kell maradniuk, másrészt meg ki kell deríteniük, mi (illetve ki) áll az eltűnések, a halálesetek és még sok fura rejtély mögött.
Dabos sorozatának erőssége a szokatlan világok ábrázolása, és a mozaikdarabkák, kulcsmomentumok elrejtése a négy könyvben, amelyeket megtalálva a főszereplőkkel együtt oldhatjuk meg a rejtélyt, amiből kiderül, miért és hogyan tört szilánkokra a világ, miért felejt minden ős, és ki mozgatja a háttérből a szálakat. (És amikor már azt hisszük, tudjuk, mi miért történt, akkor a szerző tud még egyet csavarni a történeten.)
Az ábrázolt világ pedig önmagában, a krimiszál nélkül is nagyon izgalmas. A szilánkok mindegyikén sajátos képességű népek élnek. Így Animán az animisták, a Sarkon a vadászó Sárkányok, a megtévesztések mesterei, a Délibábosok, vagy a Háló tagjai, és ahogy Ophelie és Thorn újabb és újabb szilánkokra jut el, úgy ismerhet meg az olvasó is újabb családokat és képességeket.
Mégis, Animán a világ békés és nyugodt, és az embereknek nem kell attól tartaniuk, hogy kiesnek a családfő kegyeiből, és ez a halálukat okozhatja. Ez a Sarkon jellemző, ahol a nemesek mulatoznak és áskálódnak, és mindezt a szolgaréteg folyamatos kizsákmányolása biztosítja. És nem jobb a helyzet Bábelen sem, ahol csak az örökölt képességek számítanak, és aki nem a családfő leszármazottja, az másodlagos állampolgárnak számít, akinek az életét vészhelyzetben simán feláldozzák. És ahogyan Animán, itt is mindenki hazugságban él, a múltról, a háborúkról tilos beszélni, és aki mégis megteszi, azt megbüntetik. Ráadásul itt olyan rend uralkodik, amitől még az egyéni öltözködéssel sem szabad eltérni. Árkádia lakói pedig, akik segíthetnének a teljes rejtély kibogozásában, inkább elzárkóznak az összes többi szilánktól, csak hogy semmi se veszélyeztesse nyugodt és kényelmes életüket.
A sötét világkép ellenére a Harry Potter-sorozat megjelenése óta valóban ez volt az egyetlen olyan ifjúsági regénysorozat, amelynek minden része és eleme egyformán lenyűgözött. Mindazonáltal a befejezésével nem voltam maradéktalanul elégedett, így reménykedem abban, hogy Dabos egy nap ismét beleveti magát az általa kitalált világba, és ír nekünk még egy részt Ophelie és Thorn kalandjairól.
A sorozatot magyarul a Kolibri Kiadó adta ki. Meg kell említenem még a fordítót, Molnár Zsófiát, aki hatalmas munkát fektetett a történet lefordításába, ugyanis a szöveg úgy tele van rejtvényekkel és szójátékokkal, hogy elképesztő feladat lehetett értelmezni és magyarul visszaadni őket. Az első kötet, A tél jegyesei fordításáért megkapta „Az Év Fordítója” díjat, de, azt gondolom, minden egyes kötetért megérdemelte volna.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
A Star Wars: Andor előzménysorozata a Zsivány egyes előzményfilmnek, és nem biztos, hogy indokolt volt a Disney-nek ennyire a távolba révednie.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.