- Kovács Krisztián
- 2020. augusztus 14. | Becsült olvasási idő: 6,5 perc
A mennyiség kétségtelenül nem az irodalmi minőség fokmérője, ugyanakkor rendkívül érdekesnek tartottuk megvizsgálni, mely műveket szerették az emberek a legjobban az elmúlt évszázadok során. Ezek persze csak számok – olykor irdatlanul, elképzelhetetlenül nagy számok – a népszerűség nyitja minden esetben abban rejlik, mi váltotta ki egy-egy regény hihetetlen népszerűségét, miért érezte kényszernek az olvasó, hogy birtokoljon belőle egy saját példányt. Talán a korszellem, a marketing, vagy valóban a mű puszta minősége volt a kulcs?
Az alábbi lista több szempontból is érdekes, és megvilágosít néhány különös tendenciát: pl. ha egy műhöz nagysikerű filmadaptáció készül, az lendít a példányszámon; ha egy mű széles körben botrányt kavar, az lendít a példányszámon; ha egy művet széleskörben szívből utálnak, nos, egészen paradox módon az is lendít az eladott példányszámon. Az, hogy melyik regény szerepel most itt megérdemelten, és melyik érdemtelenül, már döntse el mindenki saját maga. (A listában milliós nagyságrendben látjátok az eladott példányszámokat, bizonyos helyezések közt a különbség „csupán” néhány tíz- vagy százezer példány.)
Az animációs filmben, és élőszereplős változatú egész estés alkotásban is megelevenedett 1952-es regény minden idők egyik legnépszerűbb mesekönyve, eddig nagyjából 50 millió példányban kelt el világszerte.
A kanadai írónő 1908-ban fogott bele később 8 kötetesre bővült Anne-sorozatába, melynek első darabja, az Anne otthonra talál kimagasló ifjúsági regény, korának zajos könyvsikere, szintén 50 millió eladott példány környékén mozog jelenleg.
Az orosz származású amerikai író legfontosabb műve a szexualitás kérdését meglehetősen szabadon kezelő regény, melyből Stanley Kubrick készített mesteri adaptációt. A Lolita szintén 50 millió eladott példánynál tart.
Minden idők legolvasottabb dél-amerikai írójának leghíresebb regénye 1967-ben jelent meg, a magát élete végéig újságírónak valló Márquez a világirodalom halhatatlan darabját írta meg, mely 50 millió eladott példánynál tart.
Tekintve, hogy két kivételtől eltekintve J. K. Rowling világhírű varázslótanoncról szóló történeteiből megközelítőleg ugyanannyit adtak el, így végül egy kalap alá vettük őket. E kötetek egyenként jelenleg 55 millió példánynál járnak.
A posztmodern irodalom egyik legutáltabb regénye Brazília történetének legnagyobb könyvsikere lett 1988-as megjelenése után, nálunk is számtalan kiadást megélt, és nagyjából 65 millió példányban kelt el.
Idehaza már két fordításban is létezik a regény, melyet John Lennon merénylője a vallomásának nevezett, és amely remeteségre ítélte szerzőjét. Holden Caulfield történetéből szintén nagyjából 65 millió példány kelt el világszerte.
A Harry Potter-széria a világ legkelendőbb sorozata, de önálló kötetei is iszonyatos mennyiségben fogytak, közülük a második legsikeresebb a hatodik epizód, melyből 65 millió kötetet adtak el.
Hill világhírű sikerkönyve üzleti motivációról, a vagyonszerzés mikéntjeiről szól, és több, az adott korhoz igazodó bővített kiadással is rendelkezik, aminek köszönhetően 70 millió példányban talált gazdára.
Brown regénye már a megjelenésének hírére botrányt kavart, a Vatikán lobbizott a betiltásáért is, sok katolikus országban ma sem kapható, ennek ellenére Robert Langdon kalandja 2003 óta 80 millió példányban fogyott.
Egyesek szerint C. S. Lewis pofátlan módon merített ihletet legjobb barátja, J. R. R. Tolkien Középfölde-történeteiből, valójában azonban kerek egész, önálló univerzumot teremtett, melynek első darabjából 85 millió darabot adtak el.
H. Rider Haggard, a népszerű kalandregényíró, a Salamon király kincsének szerzője 1887-ben adta ki később a kritikusok által is a főművének tartott regényét; egyesek szerint ugyan egyszerű ponyvaregény, mégis 100 millió példányban fogyott.
Nem meglepő, minden idők harmadik legkelendőbb fantasyja 1937-ben került a boltokba, a kiadó úgy reklámozta, mint az új Alice Csodaországbant, az illusztrált kiadásoknak hála pedig máig 100 millió példányt adtak el belőle.
Egy különös szerelmi történet egyenesen Kínából, betekintve egy mandarin család életébe, és mindennapjaiba, mely a leghíresebb távol-keleti regény a mai napig, és összességében 100 millió példányos fogyást produkált.
Bár ezen a címen hamarosan már nem lehet értékesíteni, így is ez marad vélhetően minden idők legkelendőbb bűnügyi története, ami egyben az írónő egyik kedvence is volt, és szintén durván 100 millió példányban talált gazdára.
A varázslótanonc történetének első, és leghíresebb darabja, mely útjára indította a teljes franchise-t, és mely nem várt átütő sikert hozott, valamint a világ leggazdagabb írójává tett szerzőjét. Máig több mint 107 millió darabot adtak el belőle.
A tragikus sorsú, a második világháborúban eltűnt francia pilóta regénye vélhetően mindenki számára kötelező olvasmány volt, mély és rendkívül komplex filozófiájának köszönhetően népszerűsége töretlen, 142 millió példányban fogyott.
Tolkien gigászi eposza gyakorlatilag a fantasy műfajon belül mindenkire hatással volt megszületése után, a három kötetes, ám egy történetként kezelendő Középfölde-történetből máig 150 millió példányt vásároltak.
A legnagyobb amerikai mesemondó 1859-ben írta meg leghíresebb regényét, mely óriási hatást gyakorolt a XX. század amerikai íróira, sőt a világirodalomra is, és máig nagyjából 200 millió példányt adtak el belőle.
Magasan, nagyon magasan a lista csúcsán a kalandos életű spanyol dráma- és regényíró 1605-ös műve, mely irodalomtörténészek szerint az első klasszikus értelemben vett regény, és melyből félelmetes, 500 millió példány kelt el az elmúlt 400 évben.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
A francia Harry Potter szériája magyarul is teljes.
Népírtás, apartheid, rabszolgasors, kőkemény témák, kultikus regények.
Ma ünnepel a modern horror brit fenegyereke, aki óriási hatást gyakorolt a popkultúrára.
A vén mufurc, a rendmániás fociedző(nő) meg az őrült nagyi (és a többiek)
Izgalmas életpályák, eltitkolt személyazonosságok, kalandos pályafutások.