
- Vitkolczi Ildikó
- 2022. július 1. | Becsült olvasási idő: 4 perc
Már felnőtt olvasóként találkoztam Böszörményi Gyula Gergő és az álomfogók című regényével, és mert minden vonz, ami mitológia, nekiálltam elolvasni a tégla méretű és súlyú könyvet – és a történet, amelynek alapvető eleme a magyar mondavilág, azonnal beszippantott. A regény főhőse egy átlagos magyar fiú, Gergő, aki az édesanyjával, valamint a mostohaapjával és a féltestvérével, Zsófival él Budapesten. Amiben eltér más gyerekektől, az az, hogy különös álmai vannak, amelyekben gyakran jelenik meg egy kölyökfarkas. Aztán Gergőt az édesanyja elviszi a Révülők Találkozójára, ahol révülők, táltosok, garabonciások, mágusok és egyéb varázslók gyűltek épp össze, Gergő pedig hatalmas, és sokszor veszélyes kalandok sorozatába pottyan, álmokon kell átkelnie, miközben egyre mélyebbre merül a mondavilág különböző motívumai közé. Le kell győznie Hollót, a sárkányt, és közben a legfőbb segítője a farkaskölyök – akit, kissé hálátlanul, Bolhásnak nevezett el.
Búcsú Böszörményi Gyulától
Amitől ez a regény nagyon jól működik, az a gyerekközpontú nézőpont, ahogyan mindent Gergő szemén át látunk, a történetet átszövő humor, és ennek ellentéte, a mély gyász, amit a fiú az édesapja elvesztése miatt érez. No, és persze ott van a mondavilág, ami hatalmas lexikális tudást mutat fel. Ha gyerekeknek tanítanám a magyar mondavilágot, a Gergő-könyveket biztosan bevinném az órákra, és beleolvasnánk, először közösen, mert sokat taníthatna az olvasóknak, a családról, a szeretetről, a bátor kiállásról, és persze a saját ősi hitvilágunkról, cseppet sem szájbarágósan.
A történetnek több folytatása született, előbb Gergő további történetei, majd Zsófiról pár külön kötet, azután még a vicces – és nagyon szerethető – mellékszereplő, a Monyákos Tuba nevű lidérc kalandjairól is, több kötetben. A Gergő-könyvek több díjat is elnyertek, és több iskolában kötelező olvasmány lett belőlük. Ezután jó darabig nem került a kezembe a szerzőtől más történet, míg meg nem jelent az első Ambrózy-regény. Bevallom, én cseppet fanyalogva fogadtam, azt hittem, egy modernizált Cilike-sztori lesz, amelyben a szoknyás kisasszony nyomozni próbál az 1800-as évek végén és az 1900-as évek elején.
A Gergő-sorozat
Ráadásul képes volt két olyan nagyon vicces – máskor meg rettentően idegesítő – főszereplőt kitalálni, mint Mili kisasszony, a kotnyeles detektívpalánta, no meg a mi magyar Holmes-unk, a fapofa Ambrózy báró, minden hölgy álma (amíg meg nem szólal). És akkor még ott vannak a félelmetes és sokszor zseniális gonosztevők, mellettük meg az Ambrózy-háztartás emlékezetes alakjai – élükön a Mück Mári nevű, cserfes tabáni zsebtolvajlányból lett „társaskodónővel” és cseppet sem „komor” komornával -, akik jól kidolgozott hátteret adnak a nyomozásokhoz és a két főszereplő között zajló, kissé morbidan romantikus kapcsolat kibontakozásához (plusz a humor állandó forrásai).
Az Ambrózy báró sorozat kötetei
És lehetne még sorolni a könyvcímeket, a sorozatokat, a Jonatán-könyveket, a Lúzer Rádió köteteit, a Rontásűzőket, és hogy írt sci-fit és forgatókönyvet is. Vagy el lehet mesélni, amit ő mond el több interjújában, hogy Müller Péter Sziámi javaslatára kezdett el gyerekeknek írni. És hogy az Ambrózy-sorozatból már hat teljes regény jelent meg, és két rövidebb kiegészítő történet is. A Könyvmolyképző Kiadó oldalán pedig már lehet olvasni arról, hogy kész(ül) a legújabb kötet, A hullaházi skandalum.
Sajnos azonban a szerző ezt már nem érhette meg, pár nappal ezelőtt, 2022. június 29-én elhunyt. És még csak 57 éves volt. Aki olvasott róla, vagy a vele készült interjúkat, az tudja, milyen nehéz élete volt, tud a gyerekkori betegségéről és a családja széthullásáról, amelyek miatt már gyerekkorától tolókocsiba kényszerült, és egy otthonban élt. Nehéz élete volt, ennek ellenére bármely nyilatkozatából egy erős lélek rajza bontakozott ki, amely egy megtört testben élt.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.