
- Tóth Imre
- 2020. július 29. | Becsült olvasási idő: 6 perc
Ríviai Geraltot senkinek sem kell bemutatni, a többség a Netflix által gyártott adaptációból ismerheti a legendás szörnyvadászt, akinek története jóval korábban kezdődött, hiszen alapvetően egy kultikus videojáték hősről beszélünk, ami „mozgóképre” álmodta a világhírű lengyel író, Andrzej Sapkowski agyszüleményét. A Vaják története pedig azóta nem hogy nem veszített a népszerűségéből, az újabb és újabb regények toplistás helyezései is mutatják, hogy Ríviai Geralt egyre több ember jut el.
Manapság nem csak videojáték és könyv formában találkozhatunk Witcher termékekkel, Sapkowski történetei ugyanis a jelenkor egyik legjövedelmezőbb franchise-üzletévé váltak a legkülönfélébb merchandise termékek – pólók, szobrok, bögrék, poszterek, kitűzők, nyakláncok – által, és szereztek igazi nevet hősünknek és ennek a realisztikus, ám a végletekig barbár szláv mondavilágnak.
Történetek Rívai Geraltról
Andrzej Sapkowski vélhetően nem sejtette, mit is tett le az asztalra, mikor először életre hívta a Fehér farkas legendáját 1993-ban Az utolsó kívánság című kötettel. Nem csak a nyugati olvasók számára, de számunkra is egyedi jelenség, hiszen a létrejött világ nyomokban tartalmazza ugyan a német népmesék szörnyűségeit, de igazából ezek még mindig csak némileg felvizezik az egyébként is erős tartalmat. A történetek alappillére ugyanis nem más, mint a szláv mondavilág, annak minden kegyetlen szörnyűségével és vérgőzös mocskával együtt. Noha maguk a könyvek a maguk idejében csupán mérsékelt sikert arattak, egy lengyel fejlesztőcsapat, a CD Projekt mégis úgy döntött, elég potenciál lakozik a teremtett világban, ami így videojátékként is megállná a helyét.
A lassú építkezés időszaka volt ez, hiszen, ahogy az első könyv, úgy az első, 2007-ben debütált játék sem nyerte el rögtön a közönség és a kritikusok tetszését, de a lengyelek nem adták fel és folyamatosan emelték a tétet. A következő fejezet a kötetek történetével párhuzamosan haladva készült el The Witcher 2: Assassins of Kings címmel, majd ezt követően 2015-ben a The Witcher 3: Wild Hunt már nem csupán egy újabb konzoljátékot jelentett, hanem afféle hivatkozási alapot saját területén, ezáltal pedig világhírt hozott Geralt figurájának, és Sapkowski világának.
Történetek Rívai Geraltról
Tavaly decemberben debütált a Vaják című Netflixes adaptáció, melyben a Supermanként megismert Henry Cavill ölti magára Fehér farkas szerepét. A sikert az alkotók persze csupán a cím után is borítékolhatóan zsebre vághatták, hiszen a feldolgozást már eleve hatalmas rajongói bázis várta tűkön ülve, de a széria a videojátékok, és a könyvek követői mellé új rajongókat is képes volt toborozni magának. Az adaptáció szerencsére nem rugaszkodik el az alapműtől, ami persze azok számára, akik most találkoznak először Geralt történetével, nehezíti némileg az élményt, ám kiválóan megágyaz a szereplőknek, valamint a köztük lévő dinamikának.
A Witcher világa túlságosan színes, és túl komplex, túl sok lehetőséget rejt magában ahhoz, hogy az adaptációs láznak megálljt tudjon parancsolni. Hősünk azóta a képregények világában is tiszteletét tette 5 köteten keresztül, melynek első darabja 2019-ben került a boltokba Az elátkozottak háza címmel, azóta pedig több különböző alkotó is belekóstolt már a Sapkowski által megfestett világba,
Történetek Rívai Geraltról
Nemrégiben igazán tetszetős kiadásban jelent meg itthon a The Witcher – Történetek Ríviai Geraltról című vaskos képregény kötet. Ez a kiadvány magába foglal az eddig megjelent történetek közül hármat is, kiegészülve a Szörnyvadászok című sztorival, ami kizárólag ebben a kötetben érhető el magyarul. Mindegyik történet önálló és kerek egész, közülük az első, a Varjak átka talán a legismertebb, a történet középpontjában Geralt és Ciri egy striga utáni vadászata áll, így kellőképpen megismerhetjük a híres striga átkának történetét, ami Geraltot híressé tette.
A Rókagyermekben egy véres anya-lánya történetet kapunk egy elátkozott mocsárban egy elátkozott hajón, Az elátkozottak házában egy tragédiába forduló szerelmi történet, míg A szörnyvadászokban egy rejtélyes gyilkosság áll a középpontban. Noha az alkotógárda történetenként változik, állandó marad a kollektív törekvés, a világot jellemző „görbe tükör”, és a háttér, a karakterek, és a világ árnyaltsága. A Vajákban ugyanis semmi sem fekete és fehér, elmosódnak a határok ember és szörny között, hisz a kegyetlenség mindenhol jelen van; nyersebb és zsigeribb, mint valaha.
Lépten-nyomon felvetül a kérdés, ki is a nagyobb szörnyeteg, az ember, aki rabszolgaságba hajt vagy éppen ártatlan teremtményeket gyilkol, vagy a bestia, aki pusztán azért öl, hogy megvédje a gyermekét? Noha a vajákok szörnyekre specializálódtak, a két világ közt rekedve az ő szemükön keresztül láthatjuk, milyenek is az igazi szörnyek valójában.
Történetek Rívai Geraltról
Természetesen a gyűjtemény mellett érdemes szót ejteni a Hús és Tűz című kötetről is, mely rövidsége ellenére is izgalmas darabja a Vaják képregények repertoárjának. Itt megismerhetjük Geralt és Kökörcsin közös kalandját egy egzotikus déli országban, mely mintha csak az Ezeregyéjszaka meséiből lépett volna elő. A megszokottakkal ellentétben kevésbé véres és kegyetlen a történet, és valamiféle, a szériától némileg szokatlan humor is helyet kapott benne, párosunk olykor burleszkszerű kalandjai közepette. Természetesen a vizuális ábrázolás itt is remekül sikerült, a hátterek és a karakterek is mind precízen és részletesen kidolgozottak, tartják magukat a többi kötet és alkotó stílusához, a Vaják képregények kánonjába emelve a kiadványt.
és ki tudja, talán éppen ez lesz az, ami végül bevon Sapkowski nyers és kegyetlen, vérgőzös, erőszakkal és ármánykodással, előítélettel és gonoszsággal, ám a háttérben mindvégig pislákoló reménnyel teli fantasy univerzumába.
A Hús és Vér és a Történetek Ríviai Geraltról című kötetek
A kétszeres Oscar-díjas színész nem először kirándul az irodalom terepére.
Még idén láthatjuk a mozikban a második Benoit Blanc kaland.
Az egyik legfontosabb háborúellenes regény nagyszabású adaptációt kap.
1962 nyarán jelent meg először Peter Parker a Marvel paneljei közt.
Bestsellerszerzők a kilencedik művészet képviselői közt.
Avagy ilyen egy közel tökéletes adaptáció.
Avagy a cserkész, aki a képregénytörténet egyik legnagyobb sikerét aratta.
Itt az ideje támogatni egy vásárlással a magyar alkotókat.