• Kövess minket a Facebookon!
  • Kövess minket az Instagramon!
  • Kövess minket a YouTube-on!

Képzőművészet

7 híres fotó, amit Te is ismersz, és ami mind hamisítvány

  • Megosztás Facebookon
  • Megosztás Twitteren
  • Megosztás e-mailben

Albert Einstein meglép a gombafelhő elől, építőmunkások ücsörögnek egy acélgerendán a New yorki felhőkarcolók építése közben, John Lennon és Che Guevara jammel egy londoni stúdióban, John F. Kennedy ölelgeti Marilyn Monroe-t az ovális iroda ablakában, David Bowie és Lemmy összedugják a fejüket egy fotó erejéig, Salvador Dalí, amint péniszt rajzol egy nő homlokára, Martin Luther King pedig mosolyogva mutatja középső ujját a kamerának. Híres fotók, melyek mind hamisítványok, de legalábbis torzítják a valóságot.

Tudjuk jól, hogy az emberi szájhagyomány, illetve manapság a közösségi oldalak úgy terjesztik el a butaságot, és az egyébként teljesen ártalmatlan átveréseket, mint valamiféle fertőző betegséget. A lenti fotók szinte mindegyik afféle kísérleti szándékkal készült, egy részükről már keletkezésükkor tudva lévő volt, hogy hamisítvány, nem is akart többnek tűnni, ám amint az internet népe felkapta, és elterjesztette, néhány órával később, történelmi szenzációként hivatkoztak rájuk. Nos, igen, ahogy Charles Haddon Spurgeon mondta 1859-ben (és jellemző módon ez az idézet is futott már Winston Churchill és Mark Twain neve alatt is): „A hazugság már félig megkerülte a világot, amikor az igazság még csak a nadrágját húzza.”

Nos, akkor íme:

Hamis

Hamis

Albert Einstein jókedvűen biciklizik egy vélhetően nevadai nukleáris kísérleti robbantás helyszínén, háttal az eseményeknek nem is látja az égbe törő gombafelhőt. A fotó kitűnően megragadja az olykor közönyös államvezetői magatartást a nukleáris fenyegetettséggel szemben, Einstein huncut mosolya pedig mintha csak a szovjeteknek szólna, mondván, megelőztünk Titeket. A valóság azonban az, hogy itt két fotóról beszélünk, melyeket ügyes kezek olvasztottak össze.

Igazi

Igazi

Hamis

Hamis

Ha igaz lenne, úgy kétségtelenül szenzáció, ahogy minden idők egyik legnagyobb hatású zenésze, és a forradalmárok példaképe rövid jammelésbe kezd egy londoni stúdióban. Az igazság azonban az, hogy itt Lennon valójában Wayne Gabriellel, az Elephant’s Memory rockbanda tagjával zenélget, és bár kétségtelenül hasonló a fizimiskájuk Che Guevarával, a nagy duett mégsem jött össze. Egész egyszerűen valaki rámontírozta Guevara fejét Gabriel testére, és lám, kész a hamisítatlanul hamis történelmi ritkaság.

Igazi

Igazi

Hamis

Hamis

A fotó állítólag az Ovális Iroda ablakában készült. Az mára gyakorlatilag bizonyított tény, hogy Marilyn Monroe-nak és az egyébként is hatalmas nőfaló hírében álló John F. Kennedynek rövid ideig viszonya volt, de ettől ez a fotó még hamisítvány. Az az Alison Jackson készítette, aki kifejezetten történelmi fotók „hamisítására” specializálódott, pusztán természetesen csak érdekesség jelleggel. Monroe-ról és Kennedyről ettől még készült valóban közös kép, de ezen nem fedezni fel semmiféle intimitást kettejük közt.

Igazi

Igazi

Hamis

Hamis

Két legenda, akik alig két hét különbséggel hagyták itt ezt a világot összeállt egy fotó erejéig. Vagy mégsem? Nos, a helyzet az, hogy bár a kép gyakorlatilag tökéletes, két különböző fotóból vágták össze ügyesen, az eredetin a Motörhead frontembere, Lemmy Kilmister látható még a Hawkwind soraiban eltöltött időszakából, 1972-ből az akkori barátnőjével, így David Bowie az, aki egy másik fotóról került oda.

Igazi

Igazi

Hamis

Hamis

Elterjedt egy híres fotó, melyen Salvador Dalí egy péniszt rajzol egy nő homlokára, és a művet Pablo Picasso-ként írja alá. Kétségtelenül volt humorérzéke a fotót manipulálónak, de természetesen hamisítványról beszélünk. Az eredeti képen ugyanis Gala szerepel, aki Dalí felesége volt akkoriban, és a világhírű szürrealista művész az Alvó Medúza című művét pingálja a homlokára.

Igazi

Igazi

Hamis

Hamis

A valaha volt leghíresebb polgárjogi harcos, Martin Luther King nemes egyszerűséggel beint a kamerának, és a fotósnak, mindezt kedélyesen mosolyogva. A tiszteletes persze közel sem így festett az eredeti fotón, mely St. Augustine-ban készült, Floridában, és azért mutatja fel a győzelem V-betűjét, mert akkor tudta meg, hogy a kongresszus elfogadta a legújabb polgári jogi törvényjavaslat módosítását.

Igazi

Igazi

Nem hamis, de...

Nem hamis, de…

És a végére egy nem egészen hamisított, inkább a valóságot némileg torzító fotó, mely alighanem számtalan ember falán ott díszlik ma is, nem hiába, az ember és a városok fejlődésének szimbóluma a látszólag feneketlen mélység felett jóízűen ebédszünetüket töltő munkások portréja. Ezen az egy képen annyi szimbolika bújt meg, hogy összegyűjteni is nehéz: a kapitalizmus fejlődésének megkérdőjelezhetetlensége, a dolgozó ember dicsérete és elismerése, az ember mindenekfelett állóságának diadala. Igen ám, de ha más szemszögből nézzük, egészen mást mutat ez a fotó is. Hogy pontosan ki készítette, arról nincs írásos feljegyzés, a vélemények pedig megoszlanak, ami biztosnak tűnik, hogy valamikor 1932. szeptember 20 és 29. közt lőtte egy tehetséges fotós, és valójában propagandacélokra készítették, mintegy népszerűsítve az épülő Crysler Buildinget. A fotón úgy fest, hogy a munkások egy közel 250 méteres mélység felett egyensúlyoznak vidáman, de a dolog azért ennél árnyaltabb, és bár ezúttal nem konkrét hamisítványról beszélünk, azért ha megnézzük, hogyan festett a környezet, ha hátulról mutatjuk a munkásokat, akkor alighanem máris más fénytörést kap a történet.

... más szemszögből egészen más fénytörést kap.

… más szemszögből egészen más fénytörést kap.

Kapcsolódó cikkek

Irene Vallejo: Papirusz

Irene Vallejo szerint a jövő útjai a múltba vezetnek – Könyvkritika

Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.

Fekete Afrika hangjai

A Fekete Kontinens hangjai – 10 lehengerlő regény Afrikából

Népírtás, apartheid, rabszolgasors, kőkemény témák, kultikus regények.

A sztoikus és a lázadó, avagy a Windsor-nővérek története – Könyvkritika

II. Erzsébet halálával véget ért egy korszak. A világ figyelme a királyi családra szegeződik, mindenki az új uralkodó, III. Károly…

    Hírlevél feliratkozás

    Itt akarsz Te is lépdelni Ectopolis utcáin?
    Tartsd velünk a lépést, és iratkozz fel a város hírlevelére!

    Az Adatkezelési tájékoztatóban leírt feltételeket elfogadom.

    Kiemelt téma

    Bezárt az Ectopolis Magazin!

    4,5 év működés után az oldal nem frissül tovább.

    Legutóbbi cikkek

    • 2022. június 29.

    A fiú, aki beleszeretett King Kongba, aztán egész életében szörnyeket teremtett

    A stop-motion keresztapja, aki átformálta Hollywood látványfilmjeit.

    • 2022. június 9.

    A trombitakezű fiú és a szemfedélgyári lány meséje, avagy epizódok a magyar avantgárdból

    Különleges tárlat várja a Kassák Múzeum látogatóit augusztus végéig.

    • 2022. május 30.

    H. P. Lovecraft borzalmas teremtményei festményként megelevenedve is félelmetesek

    A Cthulhu-kultusz a popkultúra és a művészetek újabb rétegét vett birtokba.

    • 2022. április 29.

    Elveszett remekművek – 6 világhírű festmény, melynek holléte máig rejtély

    Elrabolt ritkaságok, melyek még mindig várják a megtalálójukat.

    • 2022. április 28.

    A Biblia olyan, mint a természet kisugárzása – Marc Chagall és a Szentírás titkai

    A világhírű festőt fiatalkora óta lenyűgözte a Biblia.