- Kovács Krisztián
- 2019. május 2. | Becsült olvasási idő: 3 perc
A Budapesti Könyvfesztiválon bóklászva futottam bele a hírbe, hogy az Agave Könyvek június első felében hozni fogja a kiváló és rendkívül sokrétű svéd művész, Simon Stalenhag The Electric State című grafikai albumát. Számomra ez óriási hír, Stalenhag művészetét régóta figyelemmel kísérem, a még mindig csak 35 esztendős tehetség a képzőművészet és a zene kombinációjának hihetetlenül egyedi hangú figurája, művei gyakorlatilag nem hasonlíthatók semmihez, az pedig, hogy egy magyar kiadó elhozza őket nekünk, megkímélve a közönséget egy költséges eBay-rendeléstől, maga a csoda, egyben egy rendkívül bátor és elismerésre méltó tett.
Stalenhag művészetének lényegét nagyon nehéz egy mondatban megragadni anélkül, hogy az ne tűnne valami különös geek marhaságnak. Ha csak a magyarul Elektronikus állam címet kapott legújabb gyűjteményét vesszük alapul, itt a képekben elmesélt történet szerint 1997-ben egy elszökött tinédzser játékrobotjával nekivág Amerikának, melynek kietlen vagy épp esőáztatta tájait óriási harci robotok roncsai tarkítják, melyek vélhetően a fogyasztói társadalom fellegvárának romba dőlését jelzik. Stalenhag a digitális művészet úttörője, sci-fiből táplálkozó futurisztikus festményei, és azok saját maga által szerzett zenei aláfestő albumai üdítő elegyet alkotnak, nem hiába, hogy a Bosszúállók rendezői, a Russo testvérek, valamint a Stephen King-féle Az direktora, Andy Muschetti igyekszik filmre vinni az Elektronikus államot.
A leginkább olajfestményekhez hasonlító alkotások a művész szerint leginkább saját gyermekkori élményeiből, félelmeiből táplálkoznak, mindezeket vegyíti a sci-fi toposzaival, valamint a svéd és amerikai tájak hangulatával. Amíg arra várunk, hogy az Elektronikus állam a boltok polcaira kerüljön, szerencsére van lehetőségünk gyönyörködni kicsit Stalenhag festményeiben:
Az utragagyi ghánai plakátforradalom
7 híres fotó, amit Te is ismersz, és ami mind hamisítvány
Stan Winston, a hollywoodi szörnyteremtő
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Kamu Rt. az utolsó önálló Philip K. Dick regény az Agave kiadó gondozásában, de nem csak ettől lesz emlékezetes.
A kiadó célja egy új hagyomány megteremtése.
A stop-motion keresztapja, aki átformálta Hollywood látványfilmjeit.
Különleges tárlat várja a Kassák Múzeum látogatóit augusztus végéig.
A Cthulhu-kultusz a popkultúra és a művészetek újabb rétegét vett birtokba.
Elrabolt ritkaságok, melyek még mindig várják a megtalálójukat.
A világhírű festőt fiatalkora óta lenyűgözte a Biblia.