- Magyar Miklós
- 2021. április 16. | Becsült olvasási idő: 4 perc
„Egy katedrális toronyóra nélkül olyan, mint egy repülőgép-anyahajó repülőgép nélkül.”
Jean-Baptiste Viot
2019. április 15-én a párizsi Notre-Dame katedrális katasztrófájában a huszártoronnyal együtt a tűz martalékává lett a toronyóra mechanizmusa és a négy óralap is. A toronyórát 1867-ben helyezték el a huszártoronyban, amikor – miután Victor Hugo A Párizsi Notre-Dame című regényének hatására nem lehetett tovább halogatni a lepusztult katedrális restaurálását − Viollet-le-Duc tervei alapján elkezdték a székesegyház felújítását. A Collin-Wager műhelyben készült, 226 centiméter hosszú és 178 centi magas szerkezet több mázsát nyomott. Százötven éven át minden héten egy órásmester húzta fel és tartotta karban a szerkezetet.
A bonyolult szerkezet négy órát működtetett, amik a kereszthajó tetőzetének négy sarkában foglaltak helyet. Azon kívül, hogy az órát mutatta, a toronyóra el is ütötte a megfelelő időt.
Az alábbi fotón, a háttérben jól kivehető a szerkezet a huszártorony ácsolatában.
A lángok martalékává lett huszártoronyból, így a bonyolult fémszerkezetből sem maradt egyetlen használható darab sem. Félő volt, hogy mivel a tervrajzok elvesztek, merőben új konstrukciót kell majd alkotniuk a Notre-Dame restaurátorainak.
A csodával határos módon néhány kilométerre a Notre-Dame-tól, az Église de la Sainte-Trinitében megtalálták az elpusztult óraszerkezet mását.
A Notre-Dame katasztrófáját követő hónapban egy órásmester, Jean-Baptiste Viot az Église de la Sainte-Trinité csigalépcsőjén felmászott a templom tornyába, hogy leltárt készítsen az ott heverő műkincsekről.
Jóllehet a felfedezett óraszerkezet ötven év óta nem működött, elegendő volt elindítani a mechanizmust és megszólalt a harangjáték is. Az toronyóra elkészítésére neves órásmesterek, mérnökök, restaurátorok fogtak össze, és megalapították a HND (Horloge Notre-Dame, Notre-Dame Toronyóra) nevű szervezetet. „Úgy gondoljuk, hogy a katedrális megérdemel egy, az előzőhöz hasonló mehanikus szerkezetet. Ennek a toronyórának robusztusnak kell lennie, hogy négy mutatót működtessen, tartósnak és pontosnak, mint a történelmi toronyóra, ami egy hét alatt mindössze néhány másodpercet tévedett.” – szól a HND elképzelése.
Azt lehetne gondolni, hogy ettől kezdve a hatóságok mindenben támogatják a toronyóra régi-új mechanizmusának megalkotását. Ám a HND nem ilyen derűlátó. Egy 2019. július 27-én közreadott nyilatkozatban leírják, hogy az emberek millióit kell tájékoztatni a Notre-Dame és az Église de la Sainte-Trinité óraszerkezetéről, hogy a hatóságok kénytelenek legyenek foglalkozni a majd benyújtandó tervvel. Egy veszélyeztetett műalkotás, ami nem látható, fizikailag is el szokott tűnni. Ez érvényes az épületek toronyóráira is, amiket nagyon gyakran elhanyagolnak, mert a nagyközönség nem látja azokat. A Notre-Dame óraszerkezete és a négy, lentről alig észrevehető óra nem kivétel ez alól a szabály alól.
A nagyközönségnek követnie kell az eseményeket. A konkrét munkák elkezdéséhez a HND megkéri az engedélyeket, hogy az Église de la Sainte-Trinitébe szabadon bejárhasson az ottani óraszerkezet tanulmányozásához, továbbá megvizsgálhassa a Notre-Dame óraszerkezetének maradványait.
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Népírtás, apartheid, rabszolgasors, kőkemény témák, kultikus regények.
II. Erzsébet halálával véget ért egy korszak. A világ figyelme a királyi családra szegeződik, mindenki az új uralkodó, III. Károly…
Bantu Stephen Biko élete ma is példamutató és tanulságos.
A stop-motion keresztapja, aki átformálta Hollywood látványfilmjeit.
Különleges tárlat várja a Kassák Múzeum látogatóit augusztus végéig.
A Cthulhu-kultusz a popkultúra és a művészetek újabb rétegét vett birtokba.
Elrabolt ritkaságok, melyek még mindig várják a megtalálójukat.
A világhírű festőt fiatalkora óta lenyűgözte a Biblia.